KÜNYE
ISBNBarkod No: 978-605-5060-32-9
Özgün Adı: The Chrysalids
Türkçeleştiren: Niran Elçi
Kapak Tasarımı: Cemil Denizer
Editör: Ayşegül Utku Günaydın

Tür: Bilimkurgu
Basım Tarihi: Ocak 2016
Baskı Detayları: Kalın kapak,
13,5×19,5 cm, sayfa, holmen

 

KRİZALİTLER
Bilimkurgunun altın çağı olarak kabul edilen dönemin önemli yazarlarından John Wyndham’ın Krizalitler adlı romanı, birkaç bin yıl sonrasının dünyasında geçen bir hikâye anlatıyor. Waknuk, yıllar önce yaşanan bir nükleer savaş sonrası hâlâ ayakta kalabilmiş bir toplumdur. Savaş çok uzun bir zaman önce yaşanmış olsa da radyasyonun etkileri hâlâ ciddi biçimde bu toplum üzerinde etkilidir. Halk ise bu dönemi çok az hatırlayabilmektedir.

İnançların farklılaştığı bu yeni toplumda artık normal olmayan her türlü fiziki mutasyon felaket habercisi olarak kabul edilmektedir. Toplumdaki yarı mutant insanlar farklılıklarının farkında değildirler. Bazı gençler ise gizli bir biçimde bazı telepatik güçler geliştirerek “anormalliğe” yeni bir boyut kazandırırlar. Bu sırları açığa çıkınca gençler hayatta kalabilmek için kaçarlar. Bu kaçış sürecinde ise onları çok çeşitli maceralar beklemektedir. Hem kendi dünyalarının geçmişleriyle ilgili büyük sırları keşfedecekler hem de yeni bir uygarlıkla tanışacaklardır.

Krizalitler nükleer felaket sonrası dünyada geçen bir genetik mutasyon hikâyesi ve tahammülsüz insanların ırklarının saflığını korumak için ne kadar ileri gidebileceklerini ele alıyor.